Emek

Gebze’de işçiler direnişte!

H.Merkez: Gebze’de bulunan EAST BALT fabrikasında sendikal çalışmalardan kaynaklı 13 işçi işten çıkarılmış, işçiler buna karşılık fabrika önünde eylemler başlatmıştı.

İşten çıkarılan işçiler Tekgıda-İş sendikası ile birlikte bugün MC Donals restorantı önünde basın açıklaması yaptı.

Mc Donalds restoran zincirine ekmek üreten işçiler bugün fabrikaya en yakın önünde eylem yaparak sendikaya üye olmanın anayasal bir hak olduğunu vurguladı.

İşçiler Tekgıda-İş öncülüğünde Gebze Çayırova’daki Mc Donalds önünde yaptıkları eylemle patronları protesto ederek, mücadele vurgusu yaptı.

MC Donalds önünde yapılan eyleme,  Birleşik Metal-İş, Deri-İş ve Tümtis’in katıldığı basın açıklaması kitleseldi.

 Burada basın açıklamasını okuyan Durdu, “Nerede bir Mc Donalds varsa, nerede sendikalı işçiler varsa, Tekgıda-İş üyesi işçiler geri alınana ve sendikal haklara saygı gösterilene kadar eylem alanı olarak ilan ediyoruz. Anayasal haklara saldıran işverenlere gereken cevabı Mc Donalds restoranlarını eylem alanı haline getirerek vereceğiz” şeklindeki sözlerle mücadelelerinde kararlı olduklarını vurguladı.

Tekgıda-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Yunus Durdu ile telefonla yaptığımız görüşmesinde başlatılan direnişe dair bilgi aldık. Durdu, fabrikada yeterli sayıya ulaştıklarını ve yetki talep etmek için Çalışma Bakanlığına başvurduklarını belirterek, işverenlerin bu sırada sendika üye 13 işçinin işten çıkarıldıklarını dile getirdi. Durdu, işçiler yaklaşık bir haftadır çeşitli eylemler, basın açıklamaları yaptıklarını ve fabrika önünde direniş başlattıklarını vurguladı. Durdu, İşçiler fabrika önünde eylemde olduğunu, bundan sonrada mücadelelerine devam edeceklerini dile getirdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu