Güncel

Gazi mezarlığında yapılmak istenen Alankuş anmasına polis saldırısı

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu'nun (ÖTSP) Gazi Mezarlığı'nda yapacağı Ulaş Alankuş anmasına polis saldırdı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Ağır’da çıkan çatışmada ölümsüzleşen MLKP ve HBDH gerillası  Ulaş Alankuş (Taylan Cevahir) için Gazi Mezarlığında bulunan mezarı başında yapılacak anma yasaklandı. Bu durumu protesto eden yoldaşları ve dayanışma için orada bulunan devrimciler işkenceyle gözaltına alındı.

Ulaş Alankuş için yapılacak anmadan saatler önce Gazi Mahallesi polis ablukasına alındı ve mezarlık girişi kapatıldı. Alankuş’un ailesi dışında hiç kimsenin mezarlığa girmesine izin vermedi. Yasağa rağmen yürüyüşe geçenlere polis saldırdı, çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı. Polis barikatlarına yüklenen devrimciler “Ulaş yoldaş ölümsüzdür”, “Şehid namırin”, “Ulaşa sözümüz devrim olacak” sloganlarıyla direndi.

10 kişi ters kelepçe ve işkenceyle gözaltına alındı. Basın emekçileri ise darp edilerek görüntü almaları engellenmeye çalışıldı.

Öte yandan Alankuş’un ailesi, anma sonrası gerçekleşecek lokma dağıtımı için Gazi Cemevine geçti. Cemevi, Alankuş’un ailesi dışında herkesin girişine kapatıldı. Durumu protesto eden Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) bileşenlerinden Alınteri, Devrimci Parti, Mücadele Birliği, ESP ve SGDF üyeleri İsmet Paşa Caddesinde yürüdü.

Yürüyüş sırasında Ulaş yoldaşın hesabını tek tek hepinizden soracağız” denildi. Uzun süre kol kola yapılan yürüyüşe polis saldırdı. Polis kalkanlarla sosyalistleri ablukaya alırken, “Ulaş yoldaş ölümsüzdür” sloganları yükseldi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu