Güncel

FİSA: Bursa’da 8 çocuğun yaşamını yitirdiği yangınların sebebi açık; eşitsizlik ve denetimsizlik

FİSA Çocuk Hakları Merkezi, Bursa’da Suriyeli mülteci bir ailenin yaşadığı evde sobadan çıktığı ifade edilen yangında, yaşları 1 ila 11 arasında değişen sekizi çocuk toplam dokuz kişinin yaşamını yitirdiği olaya dair açıklama yaptı.

Açıklamada yangınların sebebinin açıkça eşitsizlik ve denetimsizlik olduğuna vurgu yapan FİSA, “Bursa’da yaşadıkları evde çıkan yangın sonucunda yaşamlarını kaybeden, yaşları bir ila on bir arasında değişen Yasir, Muhammed Aljasem, Ahmed, Gerem, Merem, Ali Aljasem, Ahmed ve Ali El Cesim’in ölümleri önlenebilirdi” dedi.

‘Olay münferit değil’

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Değirmenönü Mahallesinde geçici koruma statüsündeki Suriyeli bir ailenin yaşadığı evde sobadan çıktığı ifade edilen yangında, yaşları 1 ila 11 arasında değişen sekizi çocuk toplam dokuz kişinin yaşamını kaybettiği olay için ‘münferit değil’ diyen FİSA, özellikle kış aylarında sobadan kaynaklı çıkan yangınlar ve zehirlenmeler nedeniyle çocuklar başta olmak üzere pek çok kişinin yaşamını kaybettiğini belirtti.

‘On ayda 17 çocuk evlerinde çıkan yangınlarda yaşamını kaybetti’

FİSA açıklamada, Çocuk Hakları Merkezi’nin aylık hazırladığı Türkiye’de Çocuğun Yaşam Hakkı raporlarına göre sadece 2022 yılının ilk on ayında en az 17 çocuğun evlerinde çıkan yangınlardan kaynaklı yaşamını kaybettiğini not düştü.

FİSA açıklamanın devamında şu sözleri kaydetti:

“Sadece bu yıl değil geçtiğimiz yıllarda da görülen bu yaşam kayıplarına baktığımızda, yangınların ya da zehirlenmelerin çoğunlukla en düşük gelir grubunda bulunan insanların, göçmenlerin ya da Romanların yaşadığı, hizmetlere erişimde ihlallerin olduğu mahallelerde gerçekleştiğini görüyoruz. Sebepleri ise çok açık: yoksulluk, eşitsizlik ve denetimsizlik.

Bursa’da yaşamını kaybeden sekiz çocuğun ölümünü üzücü bir haber olarak değerlendirmek yetmez. Bu ölümlerin etkili bir şekilde soruşturulmasını, tarafı olduğumuz BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre yerel yönetimlerden merkezi idareye kadar tüm yükümlülük ve sorumluluk sahiplerinin açığa çıkartılmasını, bunları yerine getirmeyenlerin cezalandırılmasını ve bir daha benzer şekilde ölümlerin yaşanmaması için önlemlerin alınmasını talep ediyoruz. Çok açık ki Türkiye’nin mülteci çocukları da kapsayan, insan haklarına dayalı bir ülke çocuk politikasına ihtiyacı var!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu