Güncel

Firari 12 kişinin mal varlığına el konulma kararı

Mahkeme Fethullah Gülen, Zekeriya Öz, Metin Canbay, Yunus Yazar, Faruk Mercan, Adem Yavuz Arslan, Halil İbrahim Koca, Yılmaz Angın, Mehmet Akif Yılmaz, Ömer Faruk Kartın, Coşgun Çakar ve Serkan Şahan'ı gazete ilanıyla arayacak.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili 13 Mart’taki kararının ardından dosyası ayrılan firari 13 kişinin yargılamasına devam ediyor.

Kimler yargılanıyor: “Fethullah Gülen, Zekeriya Öz, Ekrem Dumanlı, Metin Canbay, Yunus Yazar, Faruk Mercan, Adem Yavuz Arslan, Halil İbrahim Koca, Yılmaz Angın, Mehmet Akif Yılmaz, Ömer Faruk Kartın, Coşgun Çakar ve Serkan Şahan”

Bugün görülen duruşmada mahkeme, Ekrem Dumanlı hariç firari 12 sanığın 15 gün içinde ülkeye dönmemeleri halinde kaçak sayılıp mal varlıklarına el konulmasına karar verdi.

Duruşmaya, sanıklar Fetullah Gülen, Adem Yavuz Arslan, Mehmet Akif yılmaz, Metin Canbay ve Serkan Kaya’nın avukatları ile Dink ailesinin avukatları katıldı. Duruşmada söz alan sanıklar Mehmet Akif Yılmaz, Metin Canbay, Serkan Şahan ve Adem Yavuz Arslan’ın avukatları, savcılığın önceki celse verdiği mütalaada, sanıkların kaçak sayılması ve el koyma kararı verilmesi yönündeki talebinin reddini istedi.

Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in, Erhan Tuncel ile irtibatlı olduğuna yönelik iddiaların bulunduğunu belirterek, buna ilişkin belge varsa getirilmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Erhan Tuncel ile Sedat Peker’in irtibatlı olduğuna dair belge talebi ve diğer istemlerin celse arasında değerlendirilmesine hükmetti.

Yurtdışındaki sanıklar hakkında gazete ilanı ile varsa ikametgah adreslerine asılmak üzere ilan yapılmasına karar veren mahkeme, bu ilanda 15 gün içinde gelmedikleri takdirde “kaçak” sayılacaklarının ve mal varlıklarına el koyulacağının ihtarına karar verilmesine hükmetti.

Heyet, ilan yapıldıktan 15 gün sonra sanıkların kovuşturmaya katılmamaları halinde haklarında kaçak kararı ile el koyma kararının celse arasında karara bağlanmasını karara bağladı.

Heyet, el koyma kararı verilmesi halinde, kararın icrası için sanıkların üzerlerine kayıtlı taşınmaz malların tespiti için Tapu ve Kadastro Müdürlüğü sorgusunun yapılmasına, taşınır ve banka hesaplarının tespiti için ilgili banka müdürlükleri ile Trafik Tescil Müdürlüklerinde yazılarak el koyma kararının icrasına karar verdi.

Ekrem Dumanlı’ya İstanbul Barosunca atanan avukatın vekillikten çekilme talebini kabul eden mahkeme, bu sanık hakkında yeni bir avukat görevlendirmesi için baroya yazı yazılmasına, sanıkların yakalama kararlarının infazı ve iade taleplerinin ikmalinin beklenilmesine hükmederek, duruşmayı 14 Temmuz’a bıraktı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu