EmekGüncel

ETF işçileri patron Dikmen’in kapısında eylemdeydi: Hakkımızı alacağız!

ETF işçileri direnişin 61. gününde emek düşmanı Sanem Dikmen'in kapısında eylem yaptı.

Emek düşmanı patron Sanem Dikmen’in gasp ettiği haklarına karşı ETF Tekstil işçilerinin direnişi sürüyor. İşçiler direnişin 61. gününde Dikmen’in Ortaköy’deki evinin kapısına dayandı, bir kez daha haklarını alana kadar direneceklerini vurguladı.

“Sanem Dikmen işçiye borcunu öde” yazılı pankartın açıldığı eylemde; “ETF Tekstil’den alacağımız var”, “Kapındayız, alacağımız için bekliyoruz”, “Tazminatım geleceğim, tüm haklarımı ödeyin”, “İşçiyi oyalama, ekmeğimizle oynama” sloganlarının yer aldığı dövizler taşındı.

İşçiler, “Sanem Dikmen’den hakkımızı istemeye geldik, çadırlarımızı yıktı, işçilere kelepçe taktırdı. Emeğimiz için buradayız. Sanem Dikmen’den hakkımızı alacağız. O yıktıkça biz var edeceğiz, yaratacağız” dedi.

“Emek hırsızı Sanem Dikmen”, “Her yer ETF her yer direniş”, “ETF işçisi emeğinin peşinde”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarını atan işçileri polis, “Sabah çok erken, burada bağırıyorsunuz komşuları rahatsız ediyorsunuz  Açıklama yapın gidin” diye uyardı.

Bunun üzerine işçiler polise, “Polis saldırınca, ters kelepçe takınca, kamyonu fabrikaya yığıp malları kaçırınca oluyor, biz bağırınca mı olmuyor” diye tepki gösterdi.

Polisin işçileri susturması için yardım istediği Deriteks Genel Sekreteri Ayhan Yanılmaz ise “Ben onlardan yanayım” dedi ve şöyle devam etti: “Biz hakkımızı istiyoruz, sadaka da değil hakkımızı verecek. Sabahın 06.00’da niye gelelim. Hepimizin çocuğu var hastamız var .Oğlumu hastaneye bırakıp geldim. Bize söyleyeceğinize bir sefer de ona söyleyin, hakkımızı versin.”

Bir süre daha sloganlarla eyleme devam eden işçiler, direnerek kazanacaklarını vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

Dikmen’in evinin önündeki eylem sonrası ETF işçileri firmanın üretimini yaptığı Kaft markasının 4. Levent’teki Genel Merkezine gitti.

“ETF Tekstil işçisi Kaft’a üretim yaptı, parasını alamadı” yazılı pankartı açan işçiler, “Kaft’tan alma sömürüye ortak olma” sloganı attı.

İşçiler, her yerde işçinin hakkının gasbına ortak olan bu firmaları teşhir edeceklerini kaydetti.

Foto: ETHA

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu