Manşet

Erzurum Hapishanesinde Sürgün İşkencesi

H.Merkezi: PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar tarafından PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının aile anadil önündeki engellerin kaldırılması amacıyla başlatılan ve 68 gün süren açlık grevi eyleminin ardından hapishanelerde baskılar artarken, onlarca siyasi tuksak ise sürgün ediliyor.

 Erzurum H Tipi’nden Kırıkkale F Tipi Hapishanesine sürgün edilen Mehmet Emin Aladağ, ailesi aracılığıyla verdiği bilgide, açlık grevleri bittikten sonra hapishane yönetiminin tutsaklar üzerinden baskıların artırdığını dile getirdi. Konuyla ilgili bilgi veren Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TUHAYD-DER) Doğubayazıt Temsilcisi Mehmet Bozkurt ise, Erzurum H Tipi Hapishanesinde yaklaşık 200 siyasi tutsak bulunduğunu, hapishaneden aldığı bilgilere göre, Erzurum H Tipi’den yaklaşık 100 tutsağın çeşitli hapishanelere sürgün edileceğini dile getirdi.

Sürgünlerin 21 Ocak günü başladığını doğrulayan Bozkurt, diğerlerinin ne zaman sevk edileceğinin ise daha kesinlik kazanmadığını dile getirdi.

Gümüşhane Hapishanesinden önceki gün Erzurum H Tipi Hapishanesine götürülen 4 siyasi tutsağın fiziki darbe ve sözlü tacizlere maruz kaldıklarını belirten Bozkurt, hapishanelerde baskıların artarak devam ettiğini söyledi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu