Güncel

“Şehir tiyatrosu yok edilemez!”

İstanbul: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN) tarafından yapılan çağrı ile bir araya gelen binlerce tiyatro ve sinema emekçisi “Korkuya karşı özgür tiyatro!” dedi.

2014 yılında 100. yılını kutlamaya hazırlanan şehir tiyatroları için geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından tiyatronun genel sanat yönetmeninin dahi haberi olmadan el altından ve jet hızı ile bir yönetmelik çıkartmıştı. Çıkartılan bu yönetmelik ile tiyatronun yönetim kurulu baştan aşağıya değiştirilmiş, sanatsal alanlar da dahil tüm işler belediye bürokratlarına teslim edilmiştir!

Yani bundan böyle izleyeceğimiz oyunlardanoyunculara, şehir tiyatroları ile ilgili her şey belediye memurları tarafından belirlenebilecek!

Bugün (24 Nisan) Galatasaray Lisesi önünde buluşan binlerce insan, henüz tam olarak yürürlüğe girmemiş olan bu yönetmeliğe karşı çıkmak için kitlesel bir protesto eylemi düzenledi. İŞTİSAN’ın düzenlediği bu eylem eşzamanlı olarak birçok ilde gerçekleşti.

Birçok tiyatro grubunun ve sendikaların da destek verdiği eyleme sanatçıların bir kısmı sahne kostümleri ve kuklalarla katıldı. Eylemin açılış konuşmasını dernek adına tiyatro ve sinema sanatçısı Orhan Alkaya yaptı.

Tiyatrolarımıza sahip çıkmak için bir araya geldik” diyen Alkaya’nın ardından kitle adına açıklamayı tiyatro sanatçısı Engin Alkan yaptı.

Sanatın içinden sanatçı kovuluyor” diyerek sözlerine başlayan Alkan, “Hedefin ne olduğunu görüyoruz. Özgür düşünceden korkmayan herkes görüyor. Sanatsal yaratı, siyasi iradeye teslim ediliyor” dedi.

Seçilmişlerin asıl görevi, sanata ihtiyacı olan özgür ortamı sağlayacak altyapıyı oluşturmaktır. Onlar, bunu sadece sanatçı için değil, öncelikle halk için yapmak zorundadır” sözleriyle açıklamasına devam eden Alkan, son olarak “Herkes kendi işini yapsın. Bizim işimiz tiyatro” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Açıklamanın ardından Tünel’e doğru yürüyüşe geçen kitle yol boyunca coşkulu bir şekilde “Özgür sanat kuşatılamaz”, “Şehir tiyatrosu yok edilemez”, “Korkuya karşı özgür tiyatro”, “Seyirci kalma, tiyatrona sahip çık” sloganlarını attı.

Tünel’in ardından yeniden Galatasaray Lisesi önüne yürüyen kitle burada tekrar buluşma sözü vererek eylemi sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu