Güncel

Eğitim-Sen: Yeni ÖSYM Başkanı görevden alınsın

KESK'e bağlı Eğitim-Sen, KPSS sorularının çalınmasının ardından Cumhurbaşkanlığı kararıyla Halis Aygün yerine ÖSYM Başkanlığına atanan Bayram Ali Ersoy'un görevden alınmasını istedi.

2022 Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) yer alan bazı soruların Yediiklim Yayınları’nın test ve deneme kitapçıklarında ve çeşitli YouTube kanallarında yer alan sorularla birebir aynı olduğunun ortaya çıkmasının ardından Cumhurbaşkanlığı kararıyla Halis Aygün ÖSYM Başkanlığı görevinden alınmış, yerine Bayram Ali Ersoy atanmıştı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan ÖSYM Başkanlığı atamasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy görevden alınmalı, atamalarda sadakat ve itaat yerine liyakat esas alınmalıdır” denildi.

Yeni bir atama ile şaibelerin ve hak gasplarının giderilemeyeceğinin altını çizilen açıklamada, “ÖSYM’nin, yürüttüğü hizmetin özellikleri nedeniyle toplumun güvenini tam olarak kazanmış bir kurum olması gerekir” denildi.

Halis Aygün’ün görevden alınması sonrasında yerine ÖSYM Başkanı olarak Bayram Ali Ersoy’un atamasının güven tazelemekten çok uzak olduğu belirtilen açıklamada, “Kamuoyunda çok daha derin soru işaretleri yaratmıştır” dendi. Açıklamada, “ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy’un yandaş sendika olarak bilinen Eğitim Bir Sen’in şube yöneticiliğini yaptığı, bir tarikat liderine olan bağlılığıyla övündüğü ve siyasi iktidara yakınlığıyla öne çıktığı görülmektedir” ifadelerine yer verildi.

2010 ve 2011 yıllarında da Gülen Cemaatinin şifre/kopya hazırladığını ve iktidarın bunu reddettiğini hatırlatılan açıklamada, “Bugün de siyasi iktidara yakınlığı ve sadakatiyle bilinen bir tarikatın liderine ‘Efendi Hazretleri’ diyen bir kişi ÖSYM Başkanı olarak atandı. DDK Başkanlığı’nın yanı sıra İstanbul Borsası AŞ Yönetim Kurulu üyeliği de yapan bir kişi görevlendirildi! ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy görevden alınmalı, atamalarda sadakat ve itaat yerine liyakat esas alınmalıdır” diye belirtildi.

Bu atamanın ÖSYM’nin tüm sınavlarına gölge düşüreceğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu ise ülkenin gençlerine yapılabilecek en büyük kötülüktür! Bu nedenle taleplerimizi bir kez daha hatırlatıyor ve siyasi iktidarı uyarıyoruz” denildi.

Açıklamada şu taleplere yer verildi:
“♦ KPSS iddialarını incelemek ve ÖSYM bünyesinde yaşananları tespit emek amacıyla TBMM bünyesinde araştırma komisyonu kurulmalıdır!
♦ ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy görevden alınmalı, atamalarda sadakat ve itaat yerine liyakat esas alınmalıdır!
♦ Aksi halde milyonlarca insanın emeğini ve hayatını ilgilendiren bir kurumun daha büyük bir yıkım getireceği unutulmamalıdır!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu