EmekGüncel

DİSK: Dilim dilim soyuluyoruz, vergide adalet istiyoruz!

DİSK, "Dilim dilim soyuluyoruz, vergide adalet istiyoruz" diyerek 20 Eylül (bugün) İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı önünde eylem yaptı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve DİSK’e bağlı sendikaların üyeleri ve Direnişçi Metal işçilerinin katılımıyla  saat 12.00’de İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı önünde basın açıklamasında buluştu.

Yapılan açıklamada, bir yandan yüksek enflasyon bir yandan artan vergi yükü ile ücretlerimiz erimeye devam ettiği, yüksek enflasyon nedeniyle büyük alım gücü kaybı yaşayan işçiler şimdi de vergi dilimleri marifetiyle yoksullaştırıldığı, çarşıya pazara markete her gittiğimizde fiyatlar artıyor, evlere gelen her fatura bir öncekinden yüksek oluyor ama işçilerin artması gereken ücretleri, vergi dilimleri nedeniyle yıl içerisinde düştüğü dile getirildi.

Açıklamanın devamında, “Gelir eşitsizliği yetmezmiş gibi vergi adaletsizliği ile de ekmeğimiz çalınıyor. Çalışanlar sanki çok zenginlermiş gibi, nisan ve mayıs aylarında yüzde 20’lik ikinci vergi tarife dilimine, eylül ayında ise yüzde 27’lik üçüncü tarife dilimine girerek gelirlerinin büyük bölümünü vergi olarak devlete ödüyor. Örneğin ocak ayında 637 TL vergi ödeyen bir çalışan, Eylül ayında 2.342 TL vergi ödüyor. Zamlar nedeniyle zaten geçim zorluğu çeken işçilerin cebine hükümet bir de vergi yoluyla el uzatıyor!

Ücretliler yılbaşında toplam kazancının beşte birini vergi ve kesintilere öderken, bugün neredeyse üçte birini ödüyorlar. Başka bir ifadeyle sene başında çalıştığımız her beş saatin birini devlete çalışırken, bugün çalıştığımız her üç saatin birinde vergi daireleri ve SGK için çalışıyoruz.

Hayat pahalılığı yetmezmiş gibi, çocuğumuzun beslenmesinden kısıp vergi ödüyoruz. Bu adaletsiz vergi düzenine hayır diyoruz.” denildi.

DİSK’in vergi ve kesintilere dair önerilerini hatırlatılarak, “En düşük vergi dilimi kesintisi yüzde 10’a düşürülmeli ve en düşük vergi dilimi tutarı asgari ücret artışı kadar artırılmalıdır. Çağdışı damga vergisi kaldırılmalı, işverenlere uygulanan 5 puan SGK prim desteği çalışanlara da uygulanmalıdır. Brüt giydirilmiş ücreti Ocak 2022’de 10.000 ve Temmuz 2022’de 15.000 TL olan bir işçinin mevcut uygulamaya göre bugün 2617 TL olan vergi miktarı, DİSK’in bu önerilerinin uygulanması durumunda durumda 768 TL’ye düşmektedir.” denildi.

Açıklamada son olarak, “Her zaman söylediğimiz gibi vergide adalet olmadan gelirde adalet olmaz. Vergide adaletin ilkesi ise dünyanın her yerinde aynıdır: Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi almak. Türkiye’de ise “verginin tabana yayılması” adı altında tam tersi bir yönelim söz konusudur. Vergi yükü işçilerin, emekçilerin, ücretlilerin dar gelirlilerin sırtına yıkılmaktadır.

Bu adaletsiz vergi sistemi, adaletsiz düzenin bir sonucudur. İşçileri yoksullaştırarak, ücretleri baskı altına alarak, biz üretenlerden çalarak şirketleri büyütmeye çalışan bir zihniyetin ürünüdür. Fakiri daha fakir yaparak zengini daha zengin etmeye yeminli bir iktidarın bilinci politikalarının sonucudur.

Bugün dikkat çekmeye çalıştığımız, vergi dilimleri yoluyla, dilim dilim soyguna son verilmesi için acil yapılması gerekenler bellidir:” denildi ve talepler sıralandı.

  • Gelir vergisi oranı ücretlilerde yüzde 10’a düşülmelidir.

  • Vergi tarife dilimler en az asgari ücret veya yeniden değerleme oranında artırılmalıdır.

  • İşverenlere uygulanan 5 puan SGK prim desteği çalışanlara da uygulanmalıdır. Çağdışı damga vergisi tümüyle kaldırılmalıdır.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu