EmekGüncel

DİSK-AR işsizlik raporu yayınladı

DİSK-AR'ın yayımladığı "İşsizlik ve istihdamın görünümü raporu"na göre geniş tanımlı işsizlik dar tanımlı işsizliğin 2 katı!

DİSK-AR’ın yayımladığı “İşsizlik ve istihdamın görünümü raporu”na göre geniş tanımlı işsizlik dar tanımlı işsizliğin 2 katı!

DİSK-AR İşsizlik ve istihdamın görünümü raporunda sonuçlar şöyle aktarıldı:

“Geniş tanımlı işsiz sayısı 7 milyon 607 bin!

Geniş tanımlı işsiz salgın öncesine göre 1 milyon 35 bin arttı!

Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 20,4!

Geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 28,3!”

TÜİK’in Haziran 2022 Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) sonuçları verilen rapor sunumunda İŞKUR ve TÜİK verileri üzerine şu ifadeler yer aldı:

“İŞKUR’un Haziran 2021 ile Haziran 2022 arasında son 1 yıllık dönemde kayıtlı işsiz sayısı 2 milyon 950 binden 3 milyon 568 bine yükseldi, kayıtlı işsiz sayısında yaklaşık yüzde 21’lik bir artış gerçekleşti. TÜİK’e göre ise son 1 yılda dar tanımlı işsiz sayısı 136 bin kişi azaldı. İŞKUR’a göre son 1 yılda toplamda 617 bin kişi işsiz olduğu için İŞKUR’a başvurdu. Bu başvuruların 329 bini kadın, 288 bini ise erkek işsizlerden oluştu (Grafik 3). Son 1 yılda İŞKUR’a kayıtlı kadın işsizlerin sayısı 329 bin iken TÜİK’e göre ise son 1 yılda kadın işsizliği 129 bin arttı. Erkek işsizliği ise 99 bin azaldı. Cinsiyete göre TÜİK ile İŞKUR arasındaki uçurumun artmaya devam ettiği görülmektedir.”

Rapordan özet bulgular ise şöyle:

“TÜİK ve İŞKUR verileri arasında ciddi fark sorunludur!

Kadın işsizliğinde artış sürüyor!

Geniş tanımlı kadın işsizliği işsizlik türleri arasında en yüksek kategori genç kadınlarda gerçekleşti!

Geniş tanımlı ve dar tanımlı işsizlik arasındaki fark açılmaya devam ediyor!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu