Emek

“Direnişimizi durduramayacaklar!”

Kartal: Kartal’da bulunan Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki direniş 108.gününde.

 1 Ekim’den bu yana direnişte olan Devrimci Sağlık-İş’in temsilcisi Ziya İncedere’nin direnişi sürüyor.

16 Ocak saat 17.30’da “Direnişin 108.gününde, Emeğimizi, hastanemize, geleceğimize sahip çıkıyoruz. Direniyoruz!” yazılı pankart açan Dev- Sağlık-İş üyeleri Kartal Hastanesi Metro çıkışından direniş çadırına bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş boyunca sık sık “ susma, haykır taşerona başkaldır”, “direne direne kazanacağız”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz”, “Biz haklıyız, biz kazanacağız” vb sloganlarını haykıran kitle taşeron sistemi protesto etti. Eylem de taşınan meşaleler ise eylemin coşkusunu renklendirdi.

Sloganlar eşliğinde Kartal Eğitim ve Araştırma hastanesi önüne gelen sağlık emekçileri burada bir basın açıklaması okudu. Yapılan açıklamada, Ziya İncedere’nin 1 Ekim sabahı hiçbir gerekçe gösterilmeden Bayrampaşa hastanesine sürgün edildiği hatırlatılarak, “yıllardır hileli olarak taşeron şirketler aracılığıyla çalıştırılan bizler, bu hastanede emek veren sağlık işçileri olarak farklı farklı şirketler üzerinden çalıştırılmış olsak da taşeron şirketin değil hastanenin işçileriyiz, sağlık emekçileriyiz” denildi.

Açıklamada, yaşanan sürecin yıllardır mücadele eden, taşerona karşı “güvenceli iş, insanca yaşam” talep eden Devrimci Sağlık işçilerine yönelik saldırının görünümü olduğu vurgulanarak, “Haklılığımızın verdiği güçle bu onurlu mücadeleyi zafere ulaşıncaya kadar direnmeye devam edeceğimizi dosta düşmana bir kez daha ilan ediyoruz” şeklinde devam eden sözlerle sonlandırıldı.

Basın açıklamasını okunmasından sonra Arzu Çerkezoğlu söz alarak taşeron belasına karşı mücadeleyi yükseltmenin önemli olduğu belirtti. Ardından direnişçi işçi Ziya İncedere söz aldı ve 108 gün değil 1088 gün direneceğini, taşeron sistemin yer yüzünden kalkıncaya mücadeleye devam edeceğini söyledi.

Enerji-Sen, Disk Genel-İş Limter-İş, Birleşik Metal-İş sendikaların yanı sıra Partizan, ESP, Hakevi vb devrimci-demokrat kurum da eyleme katılarak destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu