Manşet

Devrim ve komünizm şehitleri İzmir’de anıldı

İzmir: 40 yıllık tarihsel mirası, kan ve canları ile var edenlere atfedilen etkinliklerin bir ayağı da İzmir’de yapıldı.

Bugün (27 Ocak) gerçekleştirilen etkinlik; devrimin ve 40 yıllık geleneğin şehitleri için hazırlanan sinevizyon gösterimi ile başladı. Gösterimin ardından Yeni Demokrat Kadınlar adına bir konuşma gerçekleştirilerek; şehitleri, özellikle kadın şehitleri anmanın, kadınların daha fazla örgütlenmesinden, daha fazla inisiyatif almasından geçtiği belirtilerek, kadın mücadelesine omuz verilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Ardından şiir dinletisinde; “Yel Dağı Destanı”, “Vartinik’te Bir Köm” şiirleri okundu ve müzik dinletisi yapıldı. Çeşitli marş ve ezgilerin söylendiği dinleti ardından yapılan konuşmada; şehitleri anmanın güncel önemine değinerek, onların mücadelelerinin takipçisi olmanın örgütlü mücadeleye yakınlaşmaktan, kavgalarının takipçisi olmaktan geçtiği vurgulandı.

Daha sonra salondan söz alınarak, şehit yoldaşların kişisel özellikleri ve belirgin yanları anlatıldı. Yine salondan yapılan konuşmalarda şehitleri anmanın, onların takipçisi olmanın, onların boşluğunu doldurmaktan geçtiğine değinilerek, önümüzdeki süreçte gazete, kadın alanlarında ve Kaypakkaya yoldaşın katledilişinin 40. yılı kampanyasına dair gündemler anlatılarak öneriler alındı.

Yapılan konuşmaların ardından sonlandırılan etkinliğe EÖC ve DHF’li dostlarımız da katıldılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu