Güncel

Dêrik’te katledilen 11 kişi kitlesel törenle defnedildi

Türk devletinin Dêrik’e yönelik saldırısında yaşamlarını yitiren 11 kişi, Dêrik halkı tarafından son yolculuğuna uğurlandı. 

Türk devletinin 20 Kasım’da Kuzey ve Doğu Suriye’nin Dêrik kentine dönük gerçekleştirdiği hava saldırısında yaşamını yitirenler için tören gerçekleştirildi. Cizre bölgesinden binlerce kişi, Dêrik katliamında yaşamını yitirenleri Şehit Xebat Dêrik Şehitliği’nde son yolculuğuna uğurladı.

11 kişinin cenazelerini Dêrik Hastanesi’nden alan halk, büyük bir konvoyla Şehit Xebat Dêrik Şehitliği’ne yöneldi. Yaşamını yitiren Îsam Ebdullah, Hisên Elî, Çîçek Harûnî, Hîlal Qasim, Hediye Ebdullah, Ubêd Xalid, Mehmûd Elî, Fayîz Ebdullah, Nûrî Çiftcî, Hisên Xilto ve Mazin Osê’nin cenazelerini omuzlayan halk, Dêrik direnişini selamlayan sloganlar attı.

Şehit Aileleri Meclisi Üyesi Ciwan Ali, ailelere başsağlığı dileyerek, yaşamını yitirenlerin yolundan gideceklerini ve özgürlük hayallerini gerçekleştireceklerini söyledi.

Kongra Star Koordinasyon Üyesi Cihan Hisen de Cizre halkına seslenerek, “Buradaki varlığınız Erdoğan’ın Kürtlerin varlığını inkâr ettiği iddialarını çürütüyor. Buradaki varlığınız Kürtlerin var olduğunu ve Kürtlerin iradesinin olduğunu kanıtlıyor” dedi.

11 kişinin cenazeleri sloganlar eşliğinde toprağa verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu