Güncel

Cumartesi Anneleri: “Onları buluncaya kadar vazgeçmeyeceğiz”

Cumartesi Anneleri bu haftaki eylemlerinde '94 yılında gözaltında kaybedilen Halil ve Kasım Alpsoy için adalet istedi.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin bulunması ve cezalandırılmasını talep etmek amacıyla her hafta gerçekleştirdikleri açıklamalarının 841’incisini pandemi nedeniyle sosyal medya hesaplarında gerçekleştirdi. Bu haftaki açıklamada, farklı şehirlerde 6 gün arayla gözaltına alınan ve bir daha haber alınamayan Halil Alpsoy ve Kasım Alpsoy kuzenlerin dosyası konu edildi.

Kayıp yakınlarının bu haftaki eylemleri Anneler Günü öncesinde gerçekleşti. Devleti yönetenlerin “İtaatkar ve pasif” olması kaydıyla anneliği kutsayacaklarını vurguladı. İktidarın katledilen, kaybedilen evlatları için mücadele eden anneleri ötekileştirecek ve görmezden geleceklerin altını çizen Cumartesi Anneleri, yarın yasları bile rehin alınmış kayıp ailelerinin evinde Anneler Gününün yine derin bir boşluğa dönüşeceğini dile getirdi.

Covid-19 salgını nedeniyle online düzenlenen açıklamada ilk olarak Halil Alpsoy’un eşi Fikriye Alpsoy seslendi. Kürtçe konuşan Alpsoy  “3 kişi üzerlerinde polis üniforması ile geldiler. Dediler ki ‘Halil seni karakola kadar götüreceğiz,  ifade için.’ Halil’de arabanın anahtarını bana verdi ve gitti. Bekledim gelmedi sabah saatlerinde karakola gittim. Dün gece polisin eşimi gözaltına aldığını söyledim. Fakat bana ‘böyle bir şahsı gözaltına almadık’ dediler. Aramadığım karakol kalmadı. Ondan fazla dilekçe yazdım fakat dilekçelerim kabul edilmedi” dedi.

Kasım Alpsoy’un eşi Erdoğan Alpsoy, 26 yıl önce evden gözaltına alındığını ve o tarihten bu yana kendisinden haber alınamadığını dile getirerek, “Sanmasınlar ki vazgeçtik sanmasınlar ki artık akıbetlerini sormayacağız, unuttuk sanmasınlar. Hayatımız boyunca unutmayacağız. Onları buluncaya kadar vazgeçmeyeceğiz”  ifadelerini kullandı.

Kasım Alpsoy davasını takip eden Avukat Tugay Bek, soruşturmanın zamanaşımına uğradığını ve tüm başvuruların takipsizlikle sonuçlandığını kaydetti.

Bu haftaki basın metnini Cumartesi insanlarından Çiğdem Demirbilek okudu. 12 Mayıs 1994 gecesi gözaltına alınan Halil Aksoy’un 18 gün sonra işkenceden tanınmaz hale geldiğini belirten Demirbilek, İstanbul’dan 530 km uzaklıkta buluna Kırıkkale’de ormanlık bir alana bırakıldığını ve kardeşlerinin Aksoy’u elindeki izden teşhis edebildiklerini aktardı.

Demirbilek şunları kaydetti:

“Demirbilek, “Devletin ilgili kurumları onları gözaltına alanların, işkence ile sorgulayanların ve kaybedenlerin yargılanması için etkili araştırma, soruşturma yapma görevini yerine getirmedi. Çünkü gözaltında kaybetmeler bu topraklarda resmi bir siyasete dayanarak işlendi; bu insanlığa karşı suçu işleyenlere koruma sağlandı. Gözaltında kaybetmelerin üstü örtüldü. Kayıp yakınlarının hakikate ve adalete erişimi engellendi”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu