DünyaEmekGüncel

Çin’de fabrika yangınında en az 36 kişi öldü

Çin'in orta kesiminde yer alan Henan eyaletinde kimyasal madde ve diğer sanayi ürünleri ticareti yapan bir şirkette çıkan yangında 36 işçi yaşamını yitirdi.

Çin’in orta kesiminde yer alan Henan eyaletinde kimyasal madde ve diğer sanayi ürünleri ticareti yapan bir şirkette çıkan yangında 36 işçi yaşamını yitirdi.

Anyang şehrinin bir bölümündeki yerel yönetim Salı günü yaptığı açıklamada, diğer iki kişinin yaralandığını ve iki kişinin de kayıp olduğunu söyledi. Yangın Pazartesi günü saat 16:00 sularında başladı ve itfaiyecilerin söndürmesi dört saat sürdü. Yerel medyaya göre itfaiye ekipleri olay yerine 63 araç gönderdi.

Yangının nedeni ya da bu kadar çok çalışanın nasıl öldüğü konusunda bir açıklama yapılmazken, Çin’in geçmişinde güvenlik önlemlerinin yeterince dikkate alınmamasından kaynaklanan endüstriyel iş cinayetleri bulunuyor. Kötü depolama koşulları, kilitli çıkışlar ve yangın söndürme ekipmanı eksikliği genellikle doğrudan nedenler olarak gösteriliyor. Kaixinda adlı şirketin online listelerinde, özel kimyasallar olarak tanımlananlar da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede endüstriyel ürünler satan bir toptancı olduğu belirtiliyor.

 2015 yılında kuzeydeki liman kenti Tianjin’de bir kimyasal madde deposunda meydana gelen büyük patlamada çoğu itfaiyeci ve polis memuru olmak üzere 173 kişi hayatını kaybetmişti. Kimyasalların yanlışlıkla kayıt altına alındığı ve depolandığı tespit edilmiş, yerel yetkililerin potansiyel tehdide göz yummakla suç işledikleri anlaşılmıştı.

 Açıklamaya göre Henan’daki yangına 200’den fazla arama kurtarma çalışanı ve 60 itfaiyeci müdahale etti. Yoğun nüfuslu ve ekonomik açıdan hayati öneme sahip eyalette, yerel yetkililerin tutuklanmasına yol açan bir dizi ölümcül olay yaşandı. Nisan ayında eyalet başkenti Changsha’nın eteklerinde 53 kişinin ölümüne neden olan bir bina çökmesinin ardından beş kişi tutuklanmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu