Güncel

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı: El birliği ile Ebru’yu katlettiniz

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik ve Oya Aslan'ın tutuklu yargılandığı ÇHD davası, Silivri Hapishane Kampüsü 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

Duruşmaya pek çok avukat, gazeteci ve izleyici ise yer olmadığı gerekçesi ile alınmadı. Duruşmaya Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olarak bulunan Kozağaçlı, Avukat Barkın Timtik ve Oya Aslan ile tutuksuz yargılanan birkaç kişi duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada ilk olarak söz alan Kozaağaçlı, duruşmaya alınmayanlara işaret ederek, daha büyük salonun verilmesi ve yargılamanın “halka açık” yapılması gerektiği belirtti. 20 ülkeden 60 avukat grubunun bu güne değin duruşmaya katıldığına dikkat çeken Kozağaçlı, daha önceki duruşmalarda sarf ettiği sözlerinden oluşan ifadesinin kitaplaştırıldığını ve bu kitabın Gaziantep 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği kararıyla toplatma kararı verildiğini anımsattı. Kozağaçlı, “Bizi tutuklayarak, bitiremezsiniz. Biz bir geleneğiz. Bir yerden kesersiniz diğer yerden filizleniriz” dedi.

“Benim davam 10 yıldır bitmiyor. Bir dava 10 yıl boyunca neden sürer?” diye soran Kozağaçlı, “Bu dava neden 10 yıl sürer? Çünkü tuttuğunuz dal çürük, elinizi attığınızda elinizde kalacak. Kimse bu dosyayı bitirecek kişi olmak istememiş. Çok iş yaptık deseniz, tanıklarımızı dinlemediniz. Savcı kendi tanıklarını bile dinletmek istemiyor. Çünkü gerçek insan bile değiller. Sorsalar, polis ‘biz bulamadık öyle bir kişi’ diyecek” ifadelerini kullandı. Kozağaçlı, “Hiçbirini dinlemeye cesaret edemiyorsunuz” diye tepik gösterdi.

‘İki tarafız: siz ve biz’

Dosyanın savcısının 37, hakimin ise 42 kere değiştiğine dikkat çeken Kozağaçlı, bu güne değin 3 bin 500 avukatın da duruşmaya katıldığını bilgisini paylaştı. Kozağaçlı, “Şu anda burada iki taraf bulunuyor. Bir taraf egemenleri diğer taraf ise halkları ifade ediyor. İki tarafız: siz ve biz” dedi. Kozağaçlı, pek çok yerde hakim ve savcının içinde yer aldığı uyuşturucu çetesine işaret ederek, yargılamaların bu tür hakim ve savcılar tarafından yapıldığına değindi.

“Tek bir tanık dahi dinlenmedi”

Şu anda tutuklu bulunduğu dosyanın açılmasına neden olan Avukat Süleyman Taşçı’nın aleyhinde ifade verdiğini söyleyen  Kozağaçlı, bu avukatın emniyet mensupları ile çalıştığın,  insanlar hakkında ifade verdiği için para aldığını dile getirdi. Taşçı’nın daha sonra tutuklandığını ve bu durumları itiraf ettiğini belirten Kozağaçlı, birlikte çalıştığı savcı ve polislerin tek tek ismini verdiğini aktardı. Soruşturmayı açan savcının kaçtığını, aleyhte ifade veren avukatın ve adli kolluğun tutuklandığını ve geriye “tanıkların” kaldığını ifade eden Kozağaçlı, dinlenmesini istedi.

Kozağaçlı, “Sizin kararınız önceden beri ise getireceği bir şey yoktur. Şunu bilin: bu süreden sonra suç artık soruşturmayı açan savcı Adem’in değildir. Hakkımda ifade veren tutuklama neden olan kişi şu anda tutuklu? Buyurun çağırın gelsin. Tek bir tanık dahi dinlenmedi. 14 tane tanık var ancak bunlardan çoğu gerçek kişi değil. Çünkü evraklar sahtedir” dedi.

“Hapishane ile korkutamazsınız,  teslim olmayız”

“Hapishane ile korkutamazsınız,  teslim olmayız” diyerek, sözlerini sürdüren Kozağaçlı, “Tek başımıza da kalsak haysiyetimizi koruyacağız. Bizi haksız yere ve zorla tutuğunuz için insanlar tarafından şereflendiriliyoruz” dedi. Adil yargılanma talebiyle girdiği ölüm orucunda yaşamını yitiren Ebru Timtik’e de değinen Kozağaçlı, “Ebru’nun ölümü bu dosyanın kıyametiydi. El birliği ile Ebru’yu katlettiniz” diyerek, tepki gösterdi.

Kozağaçlı, daha sonra Timtik ile birlikte yaptıkları savunmadan kesitler okudu.  Kozağaçlı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yargıtay bozma kararı vermek için Ebru’nun ölümünü beklediler. Yargıtay Ebru’yu öldürdü. Ebru, bu dosyaya şahit olarak şehit düştü.”

Kozağaçlı’nın savunması ardından duruşma sona erdi. Duruşma bugün saat 10.00’da devam edecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu