Güncel

ÇEVİRİ | Tıp Dünyasında Yeni Buluş: Mesane Kanseri hücreleri soğuk algınlığı virüsü tarafından yenildi

İngiltere'de yapılan bir çalışmada, soğuk algınlığı virüsünün mesane kanserini yendiği ortaya konuldu.

15 kişilik bir çalışma grubunda yapılan araştırmada, bir çeşit soğuk algınlığı virüsünün mesane kanseri hücrelerini etkisizleştirdiği ve öldürdüğü görüldü.

Yapılan çalışmada 1 hastada kanser hastalığının tüm belirtilerinin yok edildiği ve diğer 14 hastada da kanser hücrelerinin öldüğü gözlemlendi.

Surrey Üniversitesi araştırmacıları, virüsün “tedavide köklü değişikliklere yardımcı olabileceğini” ve tekrarlama riskini azaltabileceğini söyledi.  Ayrıca bir mesane kanseri yardım kuruluşu ise daha büyük çalışmalarda bulguların doğrulandığı takdirde bu çalışmanın çok “heyecan vereceğini” ifade etti.

Araştırmacılar tarafından, kas dışı invazif mesane kanserinin, İngiltere’de her yıl yaklaşık 10 bin kişide görüldüğü ve bu sayı ile mesane kanserinin 10. en yaygın görülen kanser olduğu belirtildi. Bu tipteki mesane kanseri için mevcut tedavi yöntemlerinin ciddi toksik yan etkilere neden olabildiği söylendi. Ayrıca eski yöntemlerin tedaviden sonra da sürekli kontrol ve maliyetli bir izleme sürecine neden olduğu belirtildi. Soğuk algınlığı virüsü ile uygulanan tedavi yönteminin ise herhangi bir yan etkiye neden olmadığı görüldü.

 “Partiye Katılın!”

Bu tedavi yöntemi, tümör hücrelerini yok etmek için ameliyattan bir hafta önce kanser hastası 15 kişiye sonda yoluyla coxsackievirus (CVA21) virüsü enjekte edilmesi ile gerçekleştiriliyor.

Ameliyat sonrası hastalardan alınan doku örnekleri incelendiğinde ise virüsün mesanede hedeflediği kanser hücrelerini öldürdüğü ortaya çıktı. Bu hücreler bir kez öldükten sonra virüs çoğalarak diğer kanserli hücreleri enfekte ediyor bu sırada diğer tüm sağlıklı hücreler sağlam kalıyor.

Surrey Üniversitesi ve Royal Surrey İlçe Hastanesi’nden çalışma lideri Prof. Hardev Pandha: “Virüs kanser hücrelerinin içine giriyor ve onları bir bağışıklık proteinini tetikleyerek öldürüyor – ve bu da diğer bağışıklık hücrelerinin gelip partiye katılmasının sinyallerini veriyor” dedi.

Tedavide Yeni Dönem

Şimdiki yeni plan, soğuk algınlığı virüsünün, daha fazla hastada yapılacak bir deneyde, kontrol noktası inhibitörü olarak adlandırılan hedeflenmiş bir immünoterapi ilaç tedavisi ile birlikte kullanılmasıdır.

Surrey Üniversitesi’nden araştırma görevlisi olan Dr. Nicola Annels, coxsackievirus gibi virüslerin tedavide kullanıldığı taktirde “kemoterapi gibi daha yerleşik tedavilerden uzaklaşabileceğini” belirtti. Buna göre yeni tedavi yöntemi daha büyük çalışma gruplarında da başarıya ulaşırsa mesane kanseri tedavisinde yeni bir dönem başlamış olacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu