GençlikGüncel

Beykent’te öğrenciler eylemdeydi

Beykent Üniversitesi'nde fahiş zamlara karşı öğrencilerin eylemi sürüyor. Öğrenciler "Sen bu parayı ne yaptın Adem Çelik?" başlıklı bir açıklama yazarak üniversitedeki soygunu teşhir etti.

Beykent Üniversitesi’nde fahiş zamlara karşı öğrencilerin eylemi sürüyor. Beykent Üniversitesi’nde görüşmeler sürerken öğrencilerin yoğun yağmur yağışına rağmen kapının önünde bekleyişi devam ediyor.

Beykent Üniversitesi öğrencilerinin yazmış olduğu “Sen bu parayı ne yaptın Adem Çelik?” başlıklı açıklama Gençlik Komiteleri aracılığı ile kamuoyuna duyuruldu. “Beykent Üniversitesi’nin bağlı olduğu vakıf, öğrenci ücretlerini nereye harcıyor?” sorusunun sorulduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu sorunun cevabı için, YÖK tarafından hazırlanan 2021 yılı Mali İstatistik Verilerine bakalım:
2021 yılı için Beykent Üniversitesi geliri: 316.369.165 TL
2021 yılı için Beykent Üniversitesi gideri: 319.788.335 TL

Bu veriye göre geçen yıl 3.000.000 zararı olan üniversitenin; öğrenci başına yaptığı harcama sıralamasında üniversiteler arasında 42. Sırada yer aldığı, 12.640 TL tutarında bir yıllık harcamanın söz konusu olduğu görülmektedir ki bu orandan anladığımız kadarıyla Üniversite, öğrenciden aldığını öğrenciye harcamamaktadır.”

Mali veri istatistiklerinin kalem kalem incelendiği açıklamada şunlar vurgulandı:

“Bu sorunun cevabı için de 1963 yılından beri inşaat şirketleri işleten ve devlet müteahhitliği de yapmış olan mütevelli heyeti başkanının malvarlığı bir ihtimal olarak düşünülebilir ki bu durumda 1057 kişiye ödenen yıllık ücretin tek bir kişiye bir kalemde ödeniyor olduğu varsayımı, üniversite veya vakfın ya da vakfı yöneten aile şirketinin ne kadar büyük gelirler elde ettiği konusunda bir fikir oluşturabilir.

Elbette ki bir varsayımdan ibaret görünen bu son bilgi, yüzlerce; binlerce öğrencinin eğitim hayatı son zamlar sonucu sona erecekken, bu zamların ‘kira bedellerini’ karşılamak için mi yapıldığı ve zenginliklerine zenginlik katmak isteyen aile şirketinin bu kadar öğrenciyi mağdur etme, gelecekleri ile oynama hak ve yetkisini nereden bulduğunu da sorgulatabilir.”

Açıklama da son olarak “Konunun daha detaylı açıklama ve incelemesi, kamuoyuna ve kalemi cesur gazetecilere bırakılmıştır” denildi. Öğrenciler yarın 10.30 da Hadımköy Kampüsü’nde toplanacaklarını duyurdu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu