Güncel

Aysel Tuğluk hakkında yeni bir iddianame hazırlandı

Aysel Tuğluk hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeni bir iddianame hazırlandı.

Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “hapishanede kalamaz” raporu vermesiyle birlikte 27 Ekim’de tahliye edilen Aysel Tuğluk hakkında yeni bir iddianame hazırlandı. Tuğluk hakkında bir açık “tanığın” ifadesi nedeniyle “örgüt üyeliği” iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Tuğluk’un 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis istemiyle cezalandırılması isteniyor.

IŞİD’in 2014’te Kobenê’ye saldırması sırasında yaralanan ve örgüt üyesi olduğu iddia edilen Turgut Taşkıran isimli kişinin olayın üzerinden yaklaşık 8 yıl geçtikten sonra Adana Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği iddia edilen beyanında Tuğluk’un kendisine yardım ettiğini öne sürdü.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na 17 Ocak 2021’de verdiği ifade iddianameye yansıyan Taşkıran, 2014’te IŞİD’in saldırıları sırasında bulunduğu evi değiştirirken yaralandığını ileri sürdü. Bacağından yaralandığını belirten Taşkıran, YGP’lilerin kendisini getirip sınırda Türk askerine teslim ettiğini ve Suruç Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığını söyledi. Tedavi sırasında o dönem HDP milletvekili olan Tuğluk ve Faysal Sarıyıldız’ın kendisini ziyarette geldiğini ileri süren Taşkıran, tedaviden sonra nereye gitmek istediğini sorduğunu savundu. Kendisinin Diyarbakır’a gitmek istediğini ilettiğini söyleyen Taşkıran, ancak annesinin Diyarbakır’daki evlerine gelmesi halinde tutuklanacağını belirtmesi üzerine Tuğluk ve Sarıyıldız’ın kendisini Qamışlo’da bulunan bir hastaneye yatırma teklifinde bulunduğunu öne sürdü. Taşkıran, daha sonra Tuğluk ve Sarıyıldız tarafından Cizre’ye götürüldüğünü öne sürdü. Aynı tarihte fotoğraf teşhisi yaptırılan Taşkıran, kamuoyunun yakından tanıdığı Tuğluk’u teşhis etti.

Tuğluk’un “örgüt üyesi” suçlamasıyla 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis istemiyle cezalandırılması istenen iddianame, Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde Tuğluk hakkında aynı suçlamayla açılan dosya ile birleştirilmesi talep edildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının birleştirme talebi, Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu