Güncel

Avcılar’da Yeşilkent Cemevi’ne 5. saldırı

2002 yılında temeli atılan Avcılar Yeşilkent Pir Sultan Cemevi 5. kez saldırıya uğradı.

2002’de temeli atılan cemevini, “kültür merkezi” olarak yapmak isteyen Avcılar’ın CHP’li belediyesine izin vermeyen halk tırnağıyla cemevini işlemekte ve bitirmek için çabalamaktadır.

Halkın emeğini boşa sayan Avcılar Belediyesi 17, 18, 20 Ocak ve 9 Şubat tarihlerinde cemevinin duvarlarını yıkıp, cemevinin eşyalarını gasp ederek Alevi inancını yok saymıştır.

Son olarak da 22 Mart’ta sabah 05.30 civarında cemevine gelen belediye zabıta ekipleri içeride bulunan halıları, sandalyeleri, masaları gasp etmiş ve içeride bulunan pirlerin resimlerini yerlere atarak gitmiştir.

Saldırının ardından sabah erken saatlerinde cemevine gelen halk, burada bir basın açıklaması düzenleyip, saat 14.00’de Avcılar Marmara Caddesi’nden Avcılar Belediyesi’ne doğru yürüyüşe geçti ve burada bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını Yeşikent Pir Sultan Cemevi adına Deniz Türkmenoğlu okudu. Türkmenoğlu; “Avcılar Belediyesi bugün cemevimize 5. kez saldırıda bulunmuştur. Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta, Gazi’de olduğu gibi evler işaretlenmekteyken; davalar zaman aşımına uğratılmaktayken; cemevleri de böylelikle yıkılmaktadır” dedi.

Biz biliyoruz ki bu saldırılar birbirinden bağımsız değildir. Aynı zihniyetin ürünüdür. Kendi egemen zihniyetinin ve inancının dışındaki bütün inançlar ve halkları tehdit olarak görmekte imhasını planlamaktadır” diyen Türkmenoğlu, “Pir Sultan Abdal’ı yolundan döndüremedikleri için Pirimizi Hınzır Paşalara astırdılar. Alevileri istedikleri gibi asimile edemedikleri için katlettiler. Bugün bizler de Belediyenin istediği gibi kültür merkezi değil Cemevi istediğimiz için saldırılara maruz kalıyoruz” sözleriyle saldırıyı kınadı.

Açıklamasını  “Pir Sultan’ı asan Hınzır Paşalar, Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da, Gazi’de katledenler; nasıl ki tarihin çöplüğünde kayboldularsa; bugün Alevilerin evlerini işaretleyenler ile Cemevimize saldıranlar da hak ettikleri yere gidecektir” sözleriyle sonlandıran Türkmenoğlu’nun ardından basın açıklaması sloganlar eşliğinde son buldu.

Avcılar’dan bir Özgür Gelecek okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu