DünyaGüncel

Arjantin’de Plaza de Mayo Anneleri’nden Bonafini yaşamını yitirdi

Arjantin'de cunta tarafından kaybedilen çocuklarının izini süren 'Plaza de Mayo Anneleri'nden Hebe de Bonafini 94 yaşında yaşamını yitirdi.

Arjantin’de diktatörlük döneminde gözaltında kaybedilen çocuklarını bulmak için mücadele yürüten Plaza de Mayo Anneleri (Mayıs Meydanı Anneleri) derneğinin başkanı Hebe de Bonafini, 93 yaşında hayatını kaybetti. Ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildi.

Hebe de Bonafini, Arjantin’deki diktatörlük döneminde (1976-1983) iki oğlunun gözaltında kaybedilmesinin ardından 1977 yılında Plaza de Mayo Anneleri derneğinin kurucuları arasında yer almıştı.

“Hatıran bize yol göstermeye devam edecek”

Türkiye’den de Plaza de Mayo annelerinin ilham olduğu Cumartesi Anneleri/ İnsanları, Hebe de Bonafini için twitter hesabından mesaj paylaştı.

Mesajda, “Hakikat ve adalet arayışının dünyadaki sembollerinden bizim de ilham kaynağımız, Plaza de Mayo Anneleri Derneği Başkanı Hebe de Bonafini’nin vefatını öğrenmenin acısını yaşıyoruz” ifadelerini kullanan Cumartesi Anneleri/ İnsanları, “Güle güle Bonafini annemiz, hatıran ve mücadelen bize yol göstermeye devam edecek” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu