Güncel

Antakya’da direnenler kazandı

19 Şubat tarihinde birçok ilde yapılan gözaltı dalgası Antakya’yı da vurmuş, sabah 04-05.00 sularında evlerinden alınan 10 KESK‘li arkadaşımız gözaltına alınmıştı. Arkadaşlarımız için aynı gün 16.00’da Eğitim-Sen önünden Ulus Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirmek istediğimizde önümüz polis barikatıyla kapatılmış, her zamanki gibi can bedeli kazanılan hak olan yürüyüşümüz engellenmiştir.

Uzun süren görüşmeler bir sonuç vermemiş polis kitleye copuyla, gazıyla saldırmış, birçok kişinin yaralanmasına yol açmıştır.

 

Kitle barikatı yıktı

Yapılan saldırıyı ve gözaltıları protesto etmek isteyen demokratik kitle örgütleri ve KESK bileşenleri 20 Şubat’ta yine Ulus Meydanı’na yürümek istedi. 1 Eylül tarihinden bu yana bu alanda yapılmak istenen her türlü demokratik hak engellenmekte, her türlü basın açıklaması ve yürüyüş engellenmektedir.

Bardaktan boşanırcasına yağan şiddetli yağmur altında saatlerce bekleyen kitle hiç susmamış, zılgıtlarla, “Polis defol bu sokaklar bizim”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarıyla sınıftan gelen gücünü göstermiştir.

Bizce devlete karşı bir sınıf mücadelesi verilmiş, bir tek kişi dahi alanı terk etmemiştir. 1 Eylül’den bu yana açamadığı barikatı açmış, sloganlarıyla Ulus Meydanı’na yürümüş, halka ve basına açıklamasını yapmıştır. Emekçiler burada bu haklarını mücadele ile bir daha kazanmışlardır.

Gözaltına alınan bütün arkadaşlarımız bugün itibariyle serbest bırakılmıştır. 

(Antakya DDSB)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu