Güncel

“Türk devleti bu yılın başından bu yana 78 kez Kobanê’ye saldırdı”

Türk devleti bu yılın başından bu yana Kobanê'ye yönelik her türlü silah, savaş uçağı ve SİHA ile 78 saldırı gerçekleştirdi. Saldırılar sonucunda onlarca şehit ve yaralı oldu.

Türk devleti, İstiklal Caddesindeki saldırının ardından havadan saldırdığı Kobanê’ye ANHA’nın elde ettiği bilançoya göre bu yılın başından 21 Kasım 2022’ye kadar 78 saldırı gerçekleştirdi.

Bu saldırılar sonucunda aralarında 13 çocuğun da bulunduğu 15 kişi yaşamını yitirdi, 32 kişi ise yaralandı. Yaralanan çocuklardan biri de Qeremox köyünde ayağını kaybeden Ebdo Henîfî adlı çocuktur. Ayrıca Şam hükümeti güçlerinin 17 askeri yaşamını yitirdi, 8 asker de yaralandı.

Bu yılın başından beri hedef alınan Kobanê köyleri şunlar: Kobanê’nin doğusunda Qeremox, Koran, Xerabîsan, batısında Şiyoxa, Merzerya Ehmed Munîr, Zor Mixar, Çiloxlî, Ziyare, Beyadiyê, Çareqlî, Kor Elî, Sêlem, Boban, Siftik ve Zorava köyleri hedef alındı. Ayrıca Kobanê merkez ve Miştenûr Tepesi hedef alındı.

Türk devleti, 19 ve 20 Kasım’da savaş uçaklarıyla Kobanê şehrini ve etrafını, Zor Mixar, Çareqlî, Ziyare, Aşmê ve Şiyûxa Jorîn köylerini bombaladı. Bombardımanda Stêrk TV muhabiri Mihemed El Ceradê ile çok sayıda kişi yaralandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu