Güncel

Amini’nin katledilmesine karşı genel grev çağrısı

PJAK ve KODAR, Mahsa Amini’nin başörtüsünün altından saçları görüldüğü için İran molla rejiminin “ahlak” polisi tarafından sokak ortasında dövülerek katledilmesine karşı tüm toplumsal kesimleri genel greve çağırdı.

PJAK ve KODAR, Mahsa Amini’nin başörtüsünün altından saçlarının görünmesi gerekçesiyle İran molla rejiminin “ahlak” bekçileri tarafından dövülerek katledilmesine karşı bir açıklama yaparak, genel grev çağrısında bulundu.

MA’daki habere göre Mahsa’nın katledilmesinin İran ve Doğu Kürdistan halkının tümüne yönelik bir saldırı olduğu ifade edilen açıklamada, “İran rejiminin kadınlara ve özellikle Kürt kadınlarına yönelik vahşi saldırıları kabul edilemez. Saldırılara karşı tüm kesimlerin radikal ve özgürlük isteyen bir tavır geliştirmesi gerekiyor” denildi.

Kadın özgürlük sorununun İran’da en kilit soruna dönüştüğünü ifade eden PJAK ve KODAR açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “Faşist İran rejimi kadın karşıtlığını sistematik bir şekilde yaymaktadır. Kadınların katledilmesi, kadınlara işkence edilmesi İran rejiminin günlük faaliyetlerine dönüşmüştür. Doğu Kürdistan’a kadın özgürlüğü demokrasi ve özgürlük devriminin ana gündemine dönüşmüştür. Halk, bu özgürlüğü büyük bedeller uğruna elde etmek zorunda bırakılmıştır.

PJAK ve KODAR olarak Jina Emini’nin katledilmesini şiddetle kınıyoruz. Bu temelde başta gençler ve kadınlar olmak üzere tüm aydınları, siyasi tutsakları, aktivistleri, örgütleri, özgür basını, işçileri, esnafları ve emekçileri 19 Eylül’de Jina Emini’nin katledilmesini protesto etmeye davet ediyoruz. ‘Jin jiyan azadi’ sloganıyla herkesi genel greve davet ediyoruz. Kadın özgürlüğünü ve yaşamını savunmak ahlaki bir görevdir. Kadın özgürlük devrimi, Kürdistan özgürlük devriminin esasıdır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu