Güncel

“Alevi halkı katilleri de devrimcileri de iyi tanır!”

Ankara'da Alevi kurumlarına yönelik ırkçı-faşist saldırı sonrası Saray medyası tarafından hedef gösterilen Devrimci Gençlik Dernekleri bir açıklama yaptı.

30 Temmuz’da Alevi kurumlarına ve cemevlerine dönük eş zamanlı saldırıların ardından Yeni Şafak gazetesi tarafından hedef gösterilen Devrimci Gençlik Dernekleri (DGD) Kızılay’da bulunan Adalı Kültür Merkezi’nde düzenledikleri bir basın toplantısıyla bu duruma tepki gösterdi.

Toplantıya, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ana Fatma Cemevi Ankara Şubesi Başkanı Mustafa Karabudak da katıldı. Toplantının yapıldığı salona “Elinizdeki karayı devrimcilere bulaştıramazsınız”, “Alevi halkı katilleri de devrimcileri de iyi tanır!” pankartları asıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun  “Eski Türkiye’nin ayak izlerine rastladık” sözleriyle fitilini ateşlediği hedef saptırma kampanyasının Yeni Şafak ve Sabah gazeteleri ile devam ettiğinin altını çizen Işık, “Tetikçi medya kuruluşlarında ‘Cemevi saldırısında THKP-C izi’ dezenformasyonuyla gündemleştirilmeye çalışıldı. Ardından devreye, aralarında AKP MKYK üyesi Mücahit Binici, trol operasyonlarında başı çeken Sosyal Medya Derneği başkanı Mehmet Ardıç ve AKP’nin ısmarlama araştırma şirketlerinden Optimar’ın başkanı Hilmi Daşdemir’in de olduğu paralı trol ordusu girdi. Aynı cümle dizilimiyle atılmış yüzlerce tweetle, Cemevlerine dönük saldırıların ardından, Devrimci Hareket Dergisi ve Devrimci Gençlik Dernekleri’nin olduğu iması yapıldı” dedi.

Saldırganların ve saldırının Devrimci Gençlik Dernekleri ile hiçbir bağı, bağlantısı ve iltisakı bulunmadığını vurgulayan Işık, “Bir kişinin binlerce kişinin katıldığı 2018 yılına ait Eskişehir 1 Mayıs gösterilerindeki fotoğrafı üzerinden yürütülen kumpas dün gece itibariyle ise tamamen çökmüş bulunuyor. Saldırılarla bağlantılı olduğu öne sürülen ve üç gündür gözaltında tutulan üç kişiden saldırıyı gerçekleştirdiğini itiraf eden Ahmet Ozan K., tutuklandı. Ne soruşturma ne dava dosyasında derneğimizin adı geçiyor ne de failin tutuklanma gerekçesinde” diye konuştu. 
Işık, şöyle devam etti: “Bir kişinin binlerce kişinin katıldığı 2018 yılına ait Eskişehir 1 Mayıs gösterilerindeki fotoğrafı üzerinden yürütülen kumpas dün gece itibariyle ise tamamen çökmüş bulunuyor. Saldırılarla bağlantılı olduğu öne sürülen ve üç gündür gözaltında tutulan üç kişiden saldırıyı gerçekleştirdiğini itiraf eden Ahmet Ozan K. tutuklandı. Ne soruşturmada, ne dava dosyasında, ne de failin tutuklanma gerekçesinde derneğimizin adı geçiyor.”

Saldırıya uğrayan Alevi dernekleri ve cemevlerine soruşturmaya ilişkin hiçbir bilgi verilmezken polis kayıtları olduğu anlaşılan görüntülerin hangi amaçlarla saray medyasına servis edildiğini soran Işık, iktidarın öne sürdüğü “örgüt izi”nin faillerin gerçek arka planını korumaya dönük olduğunu belirtti. Işık, “Şüphelinin bağlantılarının gizlenmesi ve delillerin karartılmasında zaman kazanmak için mi derneğimiz tetikçi medya tarafından hedef haline getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu