Güncel

Albashır’in ÖSO’cu diye YPG tarafından tutuklandığı ve abisinin ÖSO’da komutan olduğu ortaya çıktı

Taksim patlamasını gerçekleştirdiği iddia edilen Ahlam Albashır’ın ÖSO’ya casusluk yaptığı gerekçesiyle YPG tarafından tutuklandığı ve abisinin ÖSO’da üst düzey komutan olduğuna dair ifadesinden kesitler ortaya çıktı.

İstanbul İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlama nedeniyle 6 kişi yaşamını yitirdiği, 81 kişinin ise yaralandığı bombalı saldırıya dair ilk etapta gözaltına alınıp tutuklanan Ahlam Albashır’ın ifadesine ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı.

Taksim patlamasını gerçekleştirdiği iddia edilen Ahlam Albashır’ın gözaltına alındıktan sonra gayri resmi bir şekilde sorgusu yapılmış ve Albashır’ın YPG’li olduğunu kabul ettiğini havuz medyası aracılıyla servis edilmişti. Fakat Albashır, savcılık ifadesinde polis tarafından alınan ve havuz medyası tarafından servis edilen ifadelerini yalanlamıştı.

İktidar, iktidar medyası ve polis tarafından sürekli çelişkili olarak kamuoyuna lense edilen Taksim’deki patlamaya ilişkin detaylar, hala aydınlatılmış değil.

Taksim’deki patlamayı Ahlam Albashır üzerinden ilk günden beri YPG ile ilişkilendirmeye çalışan iktidarı, iktidar medyasını ve polisin aksine ortaya çıkan bütün deliller ÖSO’yu ve Türk makamları kurulan ilişkileri işaret etmektedir.

Albashır’ın ifadesinin bir kısmı daha ortaya çıktı. İfadeye göre, Albashır, ağabeyinin ÖSO’da üst düzey komutan olduğunu ifade etti.

Ablası ile birlikte 2017’de Minbic’e gittiğini ve YPG tarafından casusluk iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklandığını dile getiren Albashır, “1 ay Münbiç’te cezaevinde kaldım. Cezaevinden çıktıktan sonra, ‘Hacı ile görüşeceksin’ diye beni aradılar. Sen ÖSO’ya çalışıyorsun dediler. Bir kaç hafta sonra yeniden beni hacıya götürdüler. Bu kez gözlerim açıktı. Vücudunun görünen yerinde dövmesi vardı. Beni ÖSO’ya casusluk yapıyorsun ailene zarar gelecek diye korkuttular” iddiasında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu