Güncel

73 yaşındaki hasta tutsak yaşamını yitirdi

İzmir'de Kırıklar'da tutulan hasta tutsak 73 yaşındaki Abdullah Ece hayatını kaybetti. Oğlu ve avukatının defalarca aradığı hapishane önce Ece'nin hastaneye kaldırıldığı bilgisini paylaşmak istemezken, ısrarla hangi hastaneye yatırıldığı bilgisini vermedi.

Tutsaklara yönelik saldırı politikaları sürerken, hasta tutsaklar tedavileri engellenerek ve tahliye edilmeyerek ölüme terk ediliyor. İktidarın düşman politikaları nedeniyle bir hasta tutsak daha yaşamını yitirdi.

İzmir Buca Kırıklar Kapalı Hapishanesi’nde 73 yaşındaki hasta tutsak Abdullah Ece 5 Nisan’da koronavirüse yakalandı. Durumunun ağırlaşması üzerine hangi tarihte hastaneye kaldırdığı tam olarak bilinmeyen Ece’nin, bu sabah yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Ece, “örgüte yardım” suçuyla hakkında çıkan 2 yıl 4 gün ceza kararı kesinleştikten sonra 9 Eylül 2020 tarihinde tutuklanarak Buca Kırıklar 2 Nolu Hapishanesi’ne gönderildi. Ece’nin 10 Haziran 2021 tarihinde denetimli serbestlik hakkı oluştu. Fakat hem kendisinin, hem de avukatının başvurusu hapishane idaresi, infaz hakimliği ve ağır ceza mahkemesi tarafından reddedildi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan oğlu Osman Ece, kapalı görüş öncesi 13 Nisan’da hapishaneyi araması üzerine babasının Covid-19 testinin pozitif çıktığını öğrendi. Babasının 17 Nisan’da telefon etmesi gerekirken etmemesi üzerine tekrar hapishaneyi arayan Osman Ece’ye, babasının Covid olduğu, bulunduğu yerde telefon olmadığı ve bu nedenle telefon edemediği söylendi. Bunun üzerine Osman Ece, idareye babasının hastanede olup olmadığını sordu. İdare, babasının iyi olduğunu ve hastanede olmadığını söyledi.

18 Nisan’da ise bu defa Abdullah Ece’nin avukatı hapishaneyi arayarak, müvekkilinin durumunu ve hastanede olup olmadığını sordu. Hapishane 2. müdürü olarak kendini tanıtan kişi avukata da, Abdullah Ece’nin durumunun iyi olduğunu fakat yeri hakkında bilgi veremeyeceklerini söyledi. Avukat ve ailenin ısrarı sonucunda Abdullah Ece’nin Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakımında entübe olarak yattığı öğrenildi.

Ece’nin cenazesi memleketi Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Bana köyüne götürülerek defnedilecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu