Kültür&Sanat

4. Geleneksel Munzur Kültür Derneği Gecesi gerçekleşti

Dersim ’38 gündem ve tartışmalarının egemenlerin kayıkçı kavgasına malzeme yapılmasına karşı taleplerimizi ve söyleyecek sözümüzü bir kez daha etkinliğimiz vasıtasıyla söyleyerek, gerçeklerin gün yüzüne çıkarılabilmesinin ancak halkın mücadelesiyle mümkün olacağını dile getirdik. Direniş önderlerinin, Dersim’de katledilen binlerin ve geride acılarıyla koyun koyuna bırakılanların yüreğine su serpecek olan mücadeleyle açığa çıkarılan gerçekler olacaktır.

Newroz kutlamalarının yasaklandığı, Hacı Zengin’in İstanbul Zeytinburnu’ndaki polis saldırısında katledildiği, direnişin bütün sokakları tutuşturduğu bir atmosferin etkisinde, dayanışma etkinliğimiz coşkuyla geçti.

İsyanın, dirilişin ve direnişin günü Newroz, gecemize katılan bini aşkın kitlenin alkış ve zılgıtlarıyla, sloganlarıyla bir kez daha kutlandı. “Şehid namırın” şiarıyla Newroz şehitleri bir kez daha anıldı.

18 Mart Cumartesi günü tüm devrim ve demokrasi şehitleri şahsında yapılan saygı duruşuyla başlayan programımız, Munzur Kültür Derneği Başkanı Bekir Aktaş’ın yaptığı açılış konuşmasıyla devam etti. Dersim ’38 tartışmalarını egemenler cephesinden eleştirel bir değerlendirmeyle yanıtlayan Aktaş, taleplerimizi kazanıma dönüştürmenin yolunun mücadeleden geçtiğine vurgu yaptı. Konuşmasını Roboski’de ve yaşanan tüm diğer katliamlarda devletin gizlenemeyecek payına ve sorumluluğuna değinerek sürdüren Aktaş, Sivas sanıklarının zaman aşımıyla aklanmasına, yeni katliamlara davetiye çıkaran mahkeme kararına dikkat çekti.

Halkoyunları ve sinevizyon gösterimlerinin ilgiyle izlendiği etkinlikte sunucularımızın yaptığı skeçler, Dersim’de yaşanan çevresel sorunları dile getirmenin eğlenceli ve düşündürücü bir parçasını oluşturdu.

Dersim üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Araştırmacı Yazar Cafer Demir etkinlikte yaptığı konuşmada yaşanan bu korkunç katliamı bir kez daha gerçeklere ve yaşananlara dayalı olarak ifade etti.

Bursa Dersimliler Derneği eski başkanı Özkan Aslan ise Peri Suyu üzerine kurulmak istenen baraj projesine karşı sürdürdükleri direnişin tüm baraj karşıtı mücadelelerle birleştirilmesi çağrısı yapan bir konuşma yaptı. Dersim’den katılarak konuşmalarıyla katkı sunan konuklarımızın etkinliğimizin ana temasını oluşturan gündemlere dair söyledikleri oldukça değerli ve önemsediğimiz bir yerde olmuştur.

Geçtiğimiz yılın sonunda yaşadığı tutsaklığın ardından tedavisi sürerken şehit düşen Özgür Gelecek Gazetesi temsilcisi Suzan Zengin’in eşi Bekir Zengin bir konuşma yaparak Suzan Zengin ve tüm basın şehitlerine atfettiğimiz etkinliğimizde onur konuğu olarak yerini aldı.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in Newroz gündeminin yoğunluğuna karşı etkinliğimize katılması sokaklara yayılan direnişin salonda bulunan kitleyle buluşmasına yol açtı. Önder, Newroz’a konulan yasak ve saldırıları mizahi bir dille eleştirdi.

Sanatçı dostlarımızın söyledikleri ezgilerle büyük bir coşku ve renk kattıkları etkinliğimiz birlikte söylenen türkülerle devam etti.

Programımız Sarıgazi halkının gösterdiği ilgiyle coşkulu bir şekilde sonlandırıldı.

Emeği geçen, katkı sunan, tüm üye ve dostlarımıza teşekkür ediyor 5. Geleneksel Dayanışma Etkinliğimizde buluşmak üzere diyoruz.

(Munzur Kültür Derneği’nden bir ÖG okuru)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu