Güncel

3O yıllık tutsağın tahliyesi engellendi

Kalkandere L Tipi Hapishanesinde 30 yıldır tutsak bulunan Selim Ertene'nin tahliyesi, Gözlem Kurulu'nun "iyi halli" olmadığı şeklinde verdiği kararıyla 6 ay ertelendi.

Adana’da 1992 yılı Temmuz ayında gözaltına alınarak “örgüt üyesi” olduğu gerekçesiyle tutuklanan Selim Ertene, 30 yıllık tutsaklığının ardından infazını tamamlamasına rağmen tahliye edilmiyor.

Çeteleri, kadın katillerini serbest bırakan AKP-MHP iktidarının siyasi tutsakların tahliyesini engellemek için yaptığı düzenleme sonucu oluşturulan Cezaevi Gözlem Kurulu, Ertene hakkında “iyi halli” olmadığı şeklinde rapor hazırladı. Böylece Ertene’nin cezası 6 ay ertelendi. Hükümlü siyasi tutsakların tahliyesi engelleme amacıyla kurulan kurullar birçok tutsak hakkında infazları dolmasına rağmen benzer kararlar veriyor.

Adana, Malatya, Yozgat, Antep, Mardin’deki hapishanelerde tutsak edilen Ertene, 15 yıldır Kalkandere Hapishanesinde rehin tutuluyor.

Selim Ertene’nin ağabeyi Recep Ertene, Selim’in 30 yıllık tutukluluğunun ardından infazının yakılmasının kabul edilir bir tarafı olmadığına dikkat çekti. Şırnak’ta yaşadıklarını belirten Recep Ertene, 15 yıldır Rize’de tutulan kardeşini aradaki mesafe nedeniyle ziyaret edemediklerini kaydetti. Anne ve babasının kardeşi Selim’in özgürlüğünü göremeden yaşamını yitirdiğini aktaran Ertene, “Madem cezası bitti neden bırakmıyorsunuz? Madem cezasını uzatıyorsunuz, o zaman neden yakın bir yere getirmiyorsunuz? Biz her görüşüne gittiğimizde 2-3 gün boyunca yolda kalıyoruz. Zorlanıyoruz” dedi.

Kardeşinin infazının yakılmasının hukuksuz olduğunu kaydeden Ertene, “Türkiye’de hukuk yok. Bugün yaptıkları şey hukuksuzluktur. Dünyanın neresinde böyle bir şey görülmüştür? Bir insanın cezası bittiği halde nasıl bırakılmaz” diye sordu.

Pek çok tutsağın benzer durumlarla karşı karşıya bırakıldığını ifade eden Ertene, “Cezalarını bitirdiler ama farklı gerekçelerle bırakmıyorlar. Bugünkü hükümet kafasına göre ceza veriyor. Bırakmak istemiyorlar. Disiplin cezalarını gerekçe gösteriyorlar. Onlara, ‘pişmanlıktan yararlanın’ diyorlar. 30 yıl cezaevinde kalan bir insan nasıl ‘ben pişmanım’ der? Zaten bütün ömrü orada gitti. Devlet hukuku uygulamalı ve tutukluları serbest bırakmalıdır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu