Güncel

314. F OTURMASI | “Hasan Kaymaz serbest bırakılsın”

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu epilepsi, kanser hastası ve kronik böbrek yetmezliği bulunan hasta tutsak Hasan Kaymaz şahsında tüm hasta tutsakların serbest bırakılmasını istedi.

İstanbul: İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri ile insan hakları savunucuları ve hasta tutsakların yakınları ile birlikte, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla 314’üncü F oturumunda kronik böbrek yetmezliği ve kanser hastası olan Hasan Kaymaz’ın durumu anlatıldı.

Galatasaray Lisesi önünde “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “Hasan Kaymaz serbest bırakılsın”, “Kelepçe işkencesine son”, “OHAL işkencesine son”, “İnsan haklarıyla insandır” sloganlarının atıldığı eylemde “314. F Oturması Hasan Kaymaz serbest bırakılsın” yazılı pankartlar açılarak, hasta tutsakların fotoğrafları taşındı.

 

Hasan Kaymaz şahsında tüm hasta mahpuslar serbest bırakılsın

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu adına 314’üncü haftanın basın açıklamasını Tuncay Yiğit okudu. Yiğiy, hapishanelerdeki hak ihlalleri OHAL ile beraber giderek ağırlaştığına dikkat çekerek, “Şu anda Türkiye hapishanelerinde: insan Hakları Derneğinin kamuoyu ile paylaşmış olduğu 402’si ağır olmak üzere I. 154 hasta mahpus bulunuyor” dedi. Dünya Tıp Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü’nün düzenlemeleri gereklerinin acilen uygulanmasını talep eden Yiğit, “Bu hafta 314. F oturmasında hasta mahpus Hasan Kaymaz şahsında tüm hasta mahpusların serbest bırakılması talebimizi yineliyoruz” dedi.

 

“Tıbbi bakıma ulaşmak için her türlü engeller kaldırılsın”

Hasan Kaymaz, 55 yaşında ve 2012 yılında ikinci kez tutuklandı. Şuanda Elazığ T Tipi Hapishanesinde tutulan Hasan Kaymaz, 1986 yılından beri Epilepsi ve 2007 yılından bu yana da kanser hastasıdır. Kalp çevresinde bulunan damarlardaki tümörlerden iki kez, değişik zamanlarda toplamda yedi kez ameliyat oldu. Şu anda kanser hastalığı nedeniyle kronik böbrek yetmezliği ikinci aşamada, karışık üreme hücreli tümörler ise en az ikinci aşamaya sıçramış durumda. Devlet hastanesi tarafından kanser ve Epilepsi hastalığı nedeni ile verilmiş yüzde 95 engelli raporu vardır” diyen Yiğit, Kaymaz’ın yaşadığı hak ihlallerini şu şekilde özetledi;

Sağlık dosyalarına zamanında erişim engellendi; sadece ağrı kesici ya da D vitamini verilerek tedaviye alındı; bazı muayeneleri, bürokrasi tarafından ağır baskı altına alınmış hekimler eliyle yapıldı; hastanede mahpus koğuşu olmadığı için ayakta kemoterapi önerildi; ameliyatlı iken kaldığı 26 kişilik koğuşta ırkçı saldırıya uğradı, üstelik hücre cezasına çarptırıldı; şu sıralarda hepsi de günlük hayatını sürdürebilmek için yardıma ihtiyacı olan üçü kanser hastası beş kişi ile aynı koğuşta bulunuyor.”

Tıbbi bakıma ulaşmak için her türlü engellerin kaldırılmasını isteyen Yiğit, hapishanelerde insan haklarına en uygun koşullarda sağlık hizmetlerinin ulaşılabilmesini talep etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu