Güncel

29 Mayıs mitingine çağrı: sağlıklı bir gelecek ve bu topraklarda hekimlik yapabilmek içi

Sorunların kaynağının iktidar olduğunun altını çizen TTB, sağlıklı bir gelecek ve bu topraklarda hekimlik yapabilmek için 29 Mayıs'ta Ankara'da düzenlenecek "emek bizim söz bizim, sağlık hepimizin" mitingine çağırdı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 29 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleştireceği “emek bizim sağlık hepimizin” mitingine ilişkin açıklama yaptı. TTB Merkez Konseyi üyesi Kazım Doğan Eroğulları, sağlık sisteminde yaşanan sorunların artarak devam ettiğini belirtti.

Eroğluları, “Hastane kapısında kuyruk dönemi bitti diyenler; üç aydan önce randevu alınmadığını ve artık kuyrukların telefon başındaki sanal kuyruklara dönüştüğünü gayet iyi bilmektedir. Muayene olacaklar, ameliyat sırası bekleyenler ya evlerinde kaderine ya da özel hastanelerin insafına mahkum edilmektedir.

Sağlıkta devrim yarattık diye övünenler, aylar sonrasında anca randevu alabilen yurttaşlara ise 5 dakikada muayeneyi reva görmüştür. Sağlığı piyasalaştıran anlayış; hastalık üreten, toplumu yok sayan sağlık politikaları ile daha çok hastalanmış toplum ve daha çok tükenen hekim kitlesi yaratmaktadır” diye belirtti.

Eroğulları, şöyle devam etti: “Emeğimiz, mesleğimiz ve toplumun sağlık hakkı için yaptığımız eylemlerin iktidar üzerinde oluşturduğu baskı; vaatler ve oyalamalarla geçiştirildi, halen de geçiştirilmeye çalışılıyor. Haklarımızı alabilmenin yolunun hep birlikte, yılmadan mücadele etmekten geçtiğini iyi biliyoruz, dün yaptığımız gibi bugün de mücadeleye etmeye devam edeceğiz. Gelin birlikte dur diyelim, değiştirelim. ’emek bizim söz bizim, sağlık hepimizin’ mitinginde buluşalım. Sorunların kaynağı ortadadır ve iktidar da dahil herkesçe bilinmektedir. Sağlıklı bir gelecek için, bu topraklarda hekimlik yapabilmek için 29 Mayıs’ta Ankara’da tüm sağlık emek meslek örgütleriyle buluşuyoruz.”

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise “Yurttaşları, beyaz yürüyüşümüzle emeğimize sözümüze davet ediyoruz. Şiddetin verileri üzerinden yoğunlaşmadan, sağlıkta şiddet yasası tek başına yeterli olamaz. Beyaz yürüyüşümüz hekimlerin haklarını alıncaya dek devam edecek” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu